Merkez bankasının faiz indiriminden sonra bankalar tüketici, araç ve konut kredilerinde indirime gitti. Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut alım satım piyasasında hareketlilik yaşanmaya başlandı. Düşük faiz oranları ile alınan konutları bir başkasına devredemezsiniz.

Kredi borcu bulunan konutlar nasıl satılır?
Uzmanlara göre kredi borcu bulunan konutları satmak için önce konutu peşin almalısınız. İlk etapta banka borcunu kapatmalısınız. Daha sonra satıcının tüm alacağı ödenir. Böylece ipotek durumu kalkar. Tapu da alıcıya geçmiş olur. Burada sadece erken ödeme cezası verilir.

Alıcı ve satıcı ilk etapta aralarında anlaşması gerekir. Bu anlaşma durumu bankaya söylenmez. Satıcı kendi bakiyesini aşan tutarı alıcıya öder. Alıcı da konut üzerinde bulunan ipotek durumunu kaldırır. B durum alıcı ve satıcı için bazı riskler içerir. Bankaya bilgi vermeden alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaşır. Satıcı kredi bakiyesi dışındaki tutarı alıcıya öder. Kredi kuruluşunun işlemden haberdar olmaması için tapuda devir yapılmaz. Alıcı ve satıcı aralarında Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi düzenlenir. Bu yöntemde riskler daha yüksektir.

Alıcı ve satıcı kredi kullandıran kuruluşa başvurur ve durumu açıklar. Önceki krediyi veren kuruluşa kredi miktarı yatırılıp kredi kapatılır. Alıcıya böylece yeni bir kredi açılır. Eski kredi kapatılarak alım satım işlemi yapılır. Bu yöntem alıcı ve satıca ekstra bir risk yüklemez. Tapusu olmayan bitmemiş bir projeden konut satın almak için ise önce eski satış vaadi sözleşmesinin iptal edilmesi gerekir. Yeni bir satış vadi sözleşmesi yapılır. Alıcı krediyle konut alır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat