Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki başlıca anlaşmazlıklardan biri, kiracının oturduğu ev için gerek zaruri ve gerekse konforuna yönelik yaptığı harcamaların kiradan düşüp düşülmeme meselesidir. Peki, kiracı hangi masrafları kiradan düşebilir? Bu yazımızda bu soruya cevap arayarak, kiralık ev sahipleri ve kiracıların arasındaki en büyük soruna cevaplar aradık.

Kiracı Hangi Masrafları Kiradan Düşebilir?

Gerek yasal haklar açısından ve gerekse mantık çerçevesinde değerlendirildiğinde, kiracıların kiralamış oldukları evde yapacakları bazı masrafları kiradan düştükleri bilinmektedir. Ancak bu durumlarda, genellikle ev sahibi ile birçok ihtilafın söz konusu olduğu bir gerçektir. Yasaların tanıdığı hakları da dikkate alarak, kiracıların kiradan düşebilecekleri masraflar için bir liste hazırladık.

  • Dairenin bulunduğu apartmandaki sorunların giderilmesi ya da demirbaş için harcanacak masrafları, kiracı bina yönetimine ödemiş olduğunda bunu ev sahibine kirayı verirken düşebilmektedir.
  • Evi yeni kiralayan kişinin, ev içerisinde rutin yaşantısını olumsuz etkileyecek sorunların bulunması ve bunları tadilata sokması durumunda buradan doğan masraflarda kiradan düşülmektedir. Ancak burada, makul seviyede tadilatların olması söz konusudur.
  • Her ne kadar genellikle kiracıların kiradan düşmediği durumlar arasında su tesisatının patlaması, kombinin önemli bir arıza vermesi gibi durumlar olsa da, bunların kiradan düşülmesi söz konusudur. Ancak burada önemli olan, ev kiralama işleminden sonra kiracının bu evde ne kadar kalmış olduğudur. Yeni kiralık evler için bu masraf, kiradan düşülebilmektedir.

Hangi Masraflar Kiradan Düşmez?

Kiracının kiraladığı evde yaptığı keyfi tadilatları, kiradan düşmesi söz konusu değildir. Ev sahibinin menfaatine bir durum dahi olsa, keyfi tadilatların kiradan düşülmesi yasal olarak söz konusu değildir.

İçerisinde oturmuş olduğu evin yeniden boyasını yapmak, gerek olmadığı halde kapı ya da pencereleri değiştirmek, banyoya küvet koymak, muslukları ya da çalışır vaziyetteki klozeti değiştirmek gibi durumlarda, masrafları kiracı kendi karşılar.

Kiracılar yasal olarak kullanıma uygun herhangi bir şeyi değiştirerek, bunu kiradan düşmeyi talep edemez. Pencerelerin ve kapıların değiştirilmesi, küvet konulması vb. durumlarda, ev sahibiyle istişare edilerek masraf konusu ortak anlaşmayla karşılanabilir.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat