Evinizi Satmadan Önce Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Evinizi Satmadan Önce Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Başka bir şehre taşınmak, başka bir ev almak ya da ekonomik nedenlerle ev satmak kolay verilen bir karar değildir. Belki de sahip olduğunuz tek birikiminizi elden çıkartacaksınız. Peki ev satmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Ev satış işini birkaç fotoğraf çekip sitelere ilan vermek olarak görüyorsanız durum sizin açınızdan pek iç açıcı görünmüyor. Bu şekilde hem istediğiniz fiyata alıcı bulamazsınız hem de evinizin satış süresi biraz uzayabilir. Bu yazımızda sizin için evinizi satmadan önce gözden geçirmeniz gerekenleri sizin için düzenledik.

  1. Ne İçin Sattığınıza Karar Verin

Evinizi borç ödemek için mi, başka eve taşınmak için mi yoksa yatırım için mi sattığınız izleyeceğiniz yollar konusunda önem arz etmektedir. Eğer ihtiyaçtan satışa sunacaksanız fiyatta biraz indirime gitmek zorunda kalabilirsiniz ya da emlak danışmanıyla çalışarak süreci hızlandırabilirsiniz. Fakat nedenleriniz daha keyfi ise gerekli tadilatları yaparak veya eksikleri gidererek kazancınızı artırabilirsiniz.

  1. Ev Boş Mu Dolu Mu

Satış sürecinizi etkileyecek bir diğer konu ise evde birilerinin oturup oturmadığıdır. Satış yapıldıktan sonra ev karşı tarafın tasarrufuna geçecek olsa bile başka birinin oturuyor olması alıcılarda sahiplik hissi uyandırmamaktadır. Bundan dolayı ev arayışında olanlar boş evleri tercih etmektedir. Evinizi satışa çıkartma niyetindeyseniz sizin ya da kiracınızın taşınma sürecini planlamaya başlaması yararınıza olacaktır.

ev satmak
ev satmadan önce yapılması gerekenler
  1. Tadilat ve Bakım

Ev satışlarında kazancınızı artıracak en önemli nokta evin bakımı ve tadilatıdır. Evinizi satışa sunmadan önce aydınlatmadan tesisatlarına, pencereden çatıya kadar bakımını yaptırarak gerekli tadilatlara zaman ayırırsanız yaptığınız harcamalar size fazlasıyla dönecektir. Alıcılara evinizin herhangi bir masrafa ihtiyacı olmadığını gösterirseniz satış sürecinde pazarlık girişimleriyle karşılaşmaz, istediğiniz tutarı hak ettiğinizi kanıtlayabilirsiniz.

  1. Doğru Rakamı Belirleyin

Evinizin satış sürecinde karşılaşacağınız belki de en önemli basamak fiyat belirlemektir. Evinize doğru değeri verdiğinizden emin olmalısınız. Piyasanın ne çok üzerinde ne de çok altında bir fiyat sunmalısınız. Her iki durum da sizin zararınıza lacaktır. Evinizi ya değerinin altında satarak birikiminizin azalmasına neden olacaksınız ya da üstünde satmaya çalışarak aylarca satılık tabelasının camda kalmasına neden olacaksınız.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat