hangi tapua kredi verilir

Hangi Tapuya Kredi Verilir ?

Günümüz şartlarında birçok kişi ev sahibi olmak için bankaların konut kredilerine başvurmaktadır. Fakat bir miktar peşinatı biriktirdikten sonra almak istediğiniz eve karar vererek başvurmanız gereken konut kredileri her zaman sizi mutlu etmeyebilir. İstenen miktarın onaylanmayacağı gibi konut kredisi başvurunuzun hiç onaylanmama ihtimali de vardır. Nasıl ki krediye başvuran kişinin belli kriterleri sağlaması gerekiyorsa kredinin verileceği konutun da bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir. Peki dikkat etmeniz gerekenler nelerdir, hangi tapuya kredi verilir Bu yazımızda sizin için bunu anlatacağız.

  1. Kat Mülkiyeti Var Mı ?

Son dönemde yapılan inşaatlarda sık kullanılan kat irtifakı, krediye uygunluk açısından önemli bir kriter olarak görünmektedir. Kat irtifakı, inşaata başlamadan önce var olan arsa tapusunun daire tapusuna dönüştürülmesi anlamına gelmektedir. Ve bu işlemin problemsiz bir şekilde halledilmesi gerekir. Bu işlemin ardından daireler için kat mülkiyetinin yapılması gerekmektedir. Bir dairenin krediye uygunluğu için ipotekli, hacizli bir daire olmaması ne kadar önemliyse kat irtifakı ile kat mülkiyetinin tamamlanmış olması da aynı derecede önem arz etmektedir. Dairenin bağlı bulunduğu belediyeye müracat ederek bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

  1. Tapu Bilgileri Uyumu

Bu bilgi krediye başvuranların özellikle dikkat etmeleri gereken bir husustur. Başta adres bilgisi olmakla birlikte daireye ait bilgiler tapudakiyle örtüşmüyorsa bu durumun acilen düzeltilmesi gerekmektedir. Tutarsız ve eksik bilgilerin yer aldığı tapulara bankalar kredi vermekten kaçınmaktadır.

tapu
tapu
  1. Ev Koşullarının Uygunluğu

Bu konuda genelleme yapılamamakla birlikte bazen bankalar evin yaşını, konumunu, yakın gelecekteki durumu gibi konuları da değerlendirebilmektedir. Her zaman olmasa da bazen çevre koşulları tapunun krediye uygunluğu açısından belirli olabilmektedir.

  1. Diğer

Bankaların kredi verirken dikkat ettiği 3 ana konu dışında titiz davrandıkları birkaç konu daha mevcuttur.

  • Her bankanın politikası farklı olsa da genel olarak %80’i tamamlanmamış evlere kredi verilmemektedir. Yani konutların kapı ve penceresi takılmış fakat binada birkaç eksik kalması gerekmektedir. Projelerin anlaşmalı olduğu bankaları kullanmanız böyle durumlarda daha avantajlı olabilmektedir.
  • Bankanın kredi onay aşamasından önce göndereceği ekspertizin ilk inceleyeceği husus belediyenin verdiği projeye uygun olup olmadığıdır. Proje uygunluğu olmayan evlerin ileride yıkılma riski bulunduğu için bankalar kredi vermekten kaçınmaktadır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat