Satılan Eve Kira Zammı Yapılabilir Mi

Satılan Eve Kira Zammı Yapılabilir Mi ?

Bir konut, taşıt veya herhangi bir mülk fark etmeksizin sahibi tarafından belli bir bedel karşılığında kullanımının başkasına devredilmesi kira ilişkisi olarak yorumlanır. Bu ilişki belli bir süre içinde kurulur ve anlaşma tüm detaylarıyla kira sözleşmesi imzalanarak iki taraf için de garanti altına alınır. Kira bedeli, kira süresi gibi bilgilerin yer aldığı sözleşme satılan eve zam kira zammı yapılabilir mi sorusuna cevap verecek niteliktedir.

Kira Sözleşmesi Nedir ?

Kira Sözleşmesi; bir meskenin yararlanma haklarının sahibi tarafından başka bir kişiye devredilmesi için yapılan yazılı anlaşmaya denmektedir. Sözleşme genel olarak meskenin ne amaçla kullanılacağı, ne kadar süreyle ne kadara kiralanacağı gibi konu başlıkları içermektedir.

Kira sözleşmesinde, tarafların iradesine bırakılmış şartlar da belirlenmektedir. Örneğin, sözleşme süresi dolmadan evden çıkmak istediğinde veya ev sahibi evin tahliyesini talep ettiğinde sözleşmedeki şartlara uygun hareket edilmesi gerekmektedir.

kira zammı
kira sözleşmesi

Kira sözleşmesi ile konutun kullanım hakkı kiracıya devredilmektedir fakat tasarruf hakkı hala ev sahibindedir. Ev sahibi söz konusu konutu kira sözleşmesinin süresi dolmadan başkasına satmak isterse bunu kiracıya bildirmesi zorunludur fakat rızasını alma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca kiralayan kişinin evi başkasına devretmek için sözleşmeye bununla ilgili hüküm koyması da gerekmemektedir. Kiralayan kişi dilediği zaman istediği kişiye evi devredebilir veya satabilir. Böyle bir durumda kiracı için sadece kiralayan kişi değişmektedir.

Satılan Eve Kira Zammı Yapılabilir Mi ?

Kira tutarı, kira sözleşmesi ile yıllık olarak belirlenmektedir. Fakat mülk, kira sözleşme süresi dolmadan başka birisine devredilirde hem kiracıya hem de yeni ev sahibine bazı haklar doğmaktadır. Yeni ev sahibi ile kiracı anlaşırsa kiracı evde oturmaya devam edebilir. Aynı şekilde yeni ev sahibi belli şartların sağlanması halinde kiracıdan evi boşaltmasını da isteyebilir. Kiracı ve yeni ev sahibi arasında tekrar sözleşme imzalanması durumunda kira zammına gidilebilmektedir. Fakat eski sözleşmenin devam etmesi halinde sözleşme süresinin beklenmesi gerekecektir, sürenin sonunda ise eski tutar üzerinden yapılacak bir zamla sözleşme yenilenebilmektedir.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat