konut kredisinde vade kısaltılabilir mi

Konut Kredisinde Vade Kısaltılabilir Mi ?

Bankaların konut kredisi vermeye başladığı günden beri ev sahibi olanların büyük çoğunluğu bu yöntemi kullanmaktadır. Hayallerindeki eve sahip olmak isteyen kişiler, para biriktirme süreci yerine konut kredilerine başvurmaktadır. Hayalinizi gerçekleştirdikten sonraki borç ödeme kısmı ise işin yorucu kısmıdır. Bu nedenle eline toplu para geçen, terfi sonucu geliri artan kişilerin ise aklına ilk gelen konut kredisinde vade kısaltılabilir mi sorusudur.

konut kredisinde vade kısaltma
konut kredisinde vade kısaltma

Konut Kredisinde Vade Süresinin Önemi

Konut kredisi de dahil bütün kredilerde en çok dikkat edilmesi gereken husus faiz oranlarıdır. Bankalar ne kadar uygun faizler sunsa da vade süresi uzadıkça faiz oranları da artmaktadır. Kredilerinizi ne kadar uzun süreye yayarsanız bankalar da buna oranla o kadar faiz oranı hesaplamaktadır. Konut kredisinde vade süresinin önemi ödeyebileceğiniz miktarla da ilişkilidir. Sırf süreyi kısaltmak için aylık gelirinizin yarısından fazlasını buraya bağlarsanız hayatınızda da ödemelerinizde de aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bu açıdan hesabınızı iyi yapmanız gerekmektedir.

Konut Kredisinde Vade Kısaltma

Konut kredisine başvurup ev sahibi olduktan sonra hesabınızı tekrar gözden geçirmiş olabilirsiniz. Bunun sonucunda da hem borcunuzu bir an önce kapatmak hem de daha düşün faiz oranlarından yararlanmak için konut kredisinde vade kısaltma fikri size mantıklı gelmiş olabilir. Bunun için bankanızla görüşüp kredi yapılandırmasına gitmeniz gerekmektedir. Yapılandırma sonucu yeni ödeme planınız kalan anapara üzerinden, seçtiğiniz vade süresine göre hesaplanır. Vade kısaltma işlemleri sırasında bankaya yen başvuru yapmanız gerektiği için dosya masrafı, komisyon gibi ekstra ödemeler banka tarafından talep edilebilmektedir.

Vade kısaltma işlemini kendi bankanızda yapabileceğiniz gibi başka bankalarda da gerçekleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz vade süresince uygulanacak faiz oranlarını, dosya masraflarını ve istenebilecek ek ücretleri karşılaştırarak daha uygun bankayı seçmeniz bu süreçte sizin yararınıza olacaktır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat