yatırımlık daire nasıl seçilir

Yatırımlık Daire Nasıl Seçilir ?

Artan konut ihtiyacının ardından emlak sektörü yatırım açısından oldukça karlı sektörlerden biri haline gelmiştir. ‘Kenarda bir güvence’ olarak görenler olduğu gibi aylık kira getirisini hesaplayıp yatırımını ona göre gerçekleştirenler de mevcut. Yatırım yapacağınız evi seçmekle oturacağınız evi seçmek arasında dikkat edeceğiniz kriterler açısından belli farklılıklar mevcuttur. Peki yatırımlık daire nasıl seçilir ? Bu yazımızda size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Yine de aklınızda kalan soru işaretleri varsa bizimle irtibata geçebilirsiniz.

  • Evin Konumu

Buna karar vermeden önce yatırımınızı ne kadar süreyle, hangi amaçla yaptığınıza karar vermeniz gerekmektedir. Uzun süreli bir yatırım mı düşünüyorsunuz yoksa kısa sürede al/ sat yaparak kar etmeyi mi amaçlıyorsunuz? Eğer zaman sınırlamanız yoksa ya da 3-5 sene sonra satar kar ederim diyorsanız gelişmekte olan bölgelere yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin hangi semtlere metro projesi başlayacak ya da AVM yapımı planlanıyor? Bunlar bölgenin fiyatını katlayacak projelerdir. İlerisi için doğru bir yatırım bölgeleri olacaktır. Ya da gelişmekte olan bir bölge olsa bile deprem bölgesi ilan edilmişse burada alacağınız bir konuta kiracı bulamayabilirsiniz.

yatırımlık daire
yatırımlık daire
  • Ev Özellikleri

Evin konumuna karar verdikten sonra ise dikkat etmeniz gereken evi alacağınız bölgenin kimlere hitap ettiğidir. Daha çok öğrenciler mi kalıyor, aileler mi yaşıyor yoksa bekarlara mı uygun? Bu alacağınız evin metrekaresine, site içi olup olmamasına gibi birçok özellikte size yardımcı olacaktır. Ailelerin ağırlıkta olduğu bir bölgede stüdyo ya da 1+1 gibi tek kişilik daireleri değerlendirebilmeniz zor olacaktır. Ya da öğrencilerin olduğu bir semtte site için özellikli, aidatı yüksek bir eve kiracı bulmak sizi zorlayacaktır. Ev alacağınız bölgeyi tanımak, sizi doğru yönlendirecek bilgiler içerecektir.

  • Yasal Durumlar

Sadece yatırım amaçlı değil ne için olursa olsun alacağınız konutun tapusuna ve arsa durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Kat irtifakı bulunuyor mu, ev belediyeden alınan izinlere uygun mu inşa edilmiş? Bu detaylar yatırım yapmak için aldığınız evin daha sonradan size sıkıntı çıkartmaması için dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerdir.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat