yanlış emlak danışmanı

Yanlış Emlak Danışmanıyla Çalıştığınızın Belirtileri

Halk arasında bilinen eski adıyla emlakçılık, son dönemdeki adıyla ise Emlak / Gayrimenkul Danışmanlığı; son 5 yılda inşaat sektörünün hızla yükselmesiyle önemli meslek dallarından biri haline gelmiştir. Zamanla gelişen sektör sayesinde küçük ve büyük emlakçıların yanı sıra kurumsal gayrimenkul danışmanları da giderek artmaktadır. Rekabetin bol olduğu yerde de kendini geliştirebilmek ve profesyonelleşmek önemli bir husus halini almaktadır. Peki herkes kendine danışman diyebilir mi, yanlış emlak danışmanıyla çalıştığınızın belirtileri nelerdir?

Emlak Danışmanı Kimdir ?

Emlak danışmanı; konut, arsa gibi gayrimenkullerin alım, satım ve kiralama işlemlerinin sorunsuz ve kurallara uygun gerçekleşmesini sağlayan kişilerdir. Kendi müşteri potansiyelleri olabileceği gibi yeni müşterilere de hizmet verebilmektedirler.

Emlak danışmanları, müşterilerinin ihtiyaçlarına ve ekonomik durumlarına uygun seçimler yapmaları konusunda onlara yardımcı olmaktadır.

emlak danışmanı
profesyonel emlak danışmanı

Yanlış Emlak Danışmanının Belirtileri

  • Part-Time Çalışma

Emlak sektörü kazanılan paradan dolayı çoğu insana cazip gelmektedir. Bu nedenle ek gelir kapısı olarak gören farklı meslek grubunda çalışan insanlar da danışmanlık hizmeti vermeye çalışmaktadır. Kendini danışman olarak tanıtan kişilerin asıl uzmanlık alanları çok farklı olabilir. Bu yüzden yarı zamanlı çalışan bir danışman yerine tam zamanlı çalışarak kendini işine vermiş bir profesyonelle çalışmanız daha yararlı olacaktır.

  • Referanslar

Her konuda olduğu gibi emlak danışmanlığı konusunda da kişilerin referansları oldukça önemlidir. Arkadaş tavsiyesiyle birine yönlendirilen şanslılardan olmadığınız sürece firma referanslarını, daha önce kimlerle çalıştıklarını internet üzerinden iyice araştırın. Bu araştırmalar sizi oldukça kârlı çıkaracaktır.

  • Gerçekçilik

Bu sektörün asıl amacı tabi ki satış yapmaktır. Her satışta da olduğu gibi gayrimenkulde de bir miktar hayal satılmaktadır. Fakat emlakçıyla danışman arasındaki fark burada ortaya çıkmaktadır. Danışman olarak çalıştığınız kişinin sizin ihtiyaçlarınızı doğru anlayarak tecrübeleri doğrultusunda bunlara çözümler sunması gerekir.

  • Az Komisyon Alma

Bu aslında hassas özelliklerden biridir. Ülkemizde komisyon oranları sabittir. Sizden düşük komisyon alacağını iddia eden kişiler iyi niyetli gibi görünse de temelde kendi işlerine saygısı olmayan kişilerdir. Profesyonel bir emlak danışmanı yaptığı hazırlığın karşılığını almak isteyecek ve komisyondan taviz vermeyecektir.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat