türkiye'de emlak yatırımı

Türkiye’de Emlak Yatırımı

Eldeki mal varlığını korumak ve üzerine kar etmek, yatırımın ilk amaçlarındandır. Gerektiği zaman peşinat olarak sunarak başka yatırımları finanse etmek veya planlanmayan harcamaları karşılamak amacıyla yatırım yapmak mantıklı bir davranıştır. Yani özetlersek elinizdeki paranın değerini korumak, kar etmek ve gerektiğinde nakite çevirebilmek yatırımın esaslarındandır. Yatırım denilince ise akla ilk gelenler altın, döviz ve gayrimenkuldür. Bu 3 seçenek arasında hangisinin doğru olacağı ise kişiye göre değişmektedir. Fakat ülkemizde uzun yıllardır bilinen ve belki de en güvenileni gayrimenkul yatırımıdır. Türkiye’de emlak yatırımı özellikle son yıllarda az önce saydığımız yatırım esaslarını yerine getirebilecek şekilde sürekli gelişmektedir. Siz de emlak yatırımına sıcak bakıyor fakat cesaret edemiyorsanız soru işaretlerinizi giderebilmek için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Arsa, tarla, ticari alan ve tarla yatırımları riski düşük ve kar getirisi garanti görüldüğü için ülkemizde en çok tercih edilen yatırım çeşididir. Bir işletmeci için ticari alan yatırımı, tarımla uğraşan biri için tarla ya da kirada oturan kişi için konut daha doğru olacakken bir borsacı için bunların hepsi tartışılabilmektedir. Her yatırım çeşidinde olduğu gibi emlak yatırımları da kişilere, mesleklere, yaş gruplarına ya da gelir düzeylerine göre değişebilmektedir.

  • Konut Yatırımı

Alınacak konuta karar vermeden önce ikamet için mi yoksa kira getirisi için mi olacağı, nasıl finanse edileceği gibi konulara karar verilmesi gerekmektedir. İkamet için değil de yatırım için alınacaksa ve uzun vadede düşünülüyorsa güvenilir inşaat firmalarının temelden sattığı daireleri yarı fiyatına alabilme imkanını değerlendirmek yatırım açısından akıllıca bir adım olacaktır.

emlak-yatırımı-nasıl-yapılır
emlak-yatırımı-nasıl-yapılır
  • Arsa mı Tarla mı?

Bu ikileme karar vermeden önce yatırımınızı ne kadar süre ile yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü kısa sürede arsa yatırımı daha karlı olacakken uzun dönemli yatırımlarda imar izinli tarlalar daha karlı olabilmektedir.

  • Ticari Alan Yatırımı

Ticari alanların konut yatırımından karlı olma nedeni kendini amorti etme süresinin daha kısa olmasıdır. Kendiniz işlettiğinizde en fazla 3 yıl, kiraya verdiğinizde ise en fazla 7 yıl içerisinde yatırımınızı geri kazanabilme şansınız bulunmaktadır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat