emlak danışmanı nasıl olunur

Nasıl Emlak Danışmanı Olunur ?

Son dönemde artan nüfus, düşün faiz oranları ve yatırımcıların 1. Tercihinin konut olması emlak piyasasında hareketliliğe neden olmaktadır. Bu hareketlilik ise emlak danışmanlarına olan gereksinimi ve dolaylı yoldan emlak danışmanı olmak isteyen kişi sayısını da artırmaktadır. Özellikle gençler, kısa yoldan meslek sahibi olabileceğini düşünerek nasıl emlak danışmanı olunur sorusunu sormaya başlamışlardır. Fakat sektöre uzak diğer kişiler gibi onlar da bir yanılgı içerisindedir. Dışarıya göre rahat bir iş gibi görünse de oldukça stresli ve özveri gerektiren bir iştir.

Emlak Danışmanı Kimdir ?

Emlak danışmanı, gayrimenkul alıcısı ve satıcısını yönlendirerek süreci yöneten kişidir. Söz konusu gayrimenkulün yetkisini alarak onu pazarlar. Satıcının da isteklerine uygun bir şekilde doğru zamanda doğru fiyata satışı gerçekleştirir.

profesyonel-emlak-danışmanı
emlak-danışmanı

Nasıl Emlak Danışmanı Olunur ?

Emlak danışmanı olmak için bir eğitim şartı aranmamaktadır. Emlak danışmanı olmak isteyen kişilerin 2 seçeneği bulunmaktadır. Ya kendi ofislerini açabilirler ya da bir gayrimenkul danışmanlık firmasına başvurabilirler.

Emlak danışmanlığıyla ilgili bir eğitim gerekmese de danışmanlık hizmeti sunan firmalar çalışanları için eğitimler ve seminerler düzenlemektedirler. Emlak danışmanlığında ilerlemek isteyen kişiler için tavsiyemiz ilk önce bir firmada işe başlayarak kendilerini geliştirmeleri yönündedir. Bu mesleğe herhangi bir eğitimi olmayan, ilkokul terk kişiler bile girebilir. Önemli olan kendinizi geliştirerek fark yaratabilmenizdir.

Bir firmaya başvurmak yerine kendi ofisini açmak isteyen okuyucularımız için ise izleyebilecekleri birkaç yol sunmak istiyoruz.

  • Sektör ve Piyasa Bilgisine Sahip Olmak

Sizden danışmanlık hizmeti isteyen kişilere daha doğru yardımcı olabilmeniz için benzer konut fiyatlarına hakim olmanız ya da danışmanlarınızın farkına varmadığı konulara değinerek bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bunlar için ise bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

  • Bir Bölgede Uzmanlaşmak

Konu ne olursa olsun bir yardım ya da hizmet talep ettiğimizde alanında uzman kişileri bulmak isteriz. Örneğin doktora giderken hastalığımızla ilgili tavsiye edilen bir doktor bulmaya çalışırız. Emlak piyasası da benzer durumdadır. Her yerde her gayrimenkulü satmaya çalışarak başarılı olamazsınız. Belli bir bölgede ya da belli bir gayrimenkul türünde kendinizi geliştirmeniz, o işler için tavsiye edilen kişi olmanız anlamına gelmektedir.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat