• Konut alacaklara altın değerinde tavsiyeler!
Yeni nesil konut projelerine özellikle yatırım yapmak isteyenler büyük ilgi gösteriyor. Konut almak isteyen vatandaşlar konut alırken bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Unutmayın dikkat edilmeyen her husus size pişmanlık olarak geri dönecektir. Emlak uzmanları konut alacakların şu hususlara dikkat etmesini şiddetle tavsiye ediyor:
1- Konut projesi henüz bitmediyse konutun ruhsat durumunu sorgulayın.
2- Satış işlemleri mutlaka tapuda yaptırın.
3- Konut sözleşmesinin tüm maddelerini okuyun.
4- Konutun teslim tarihine dikkat etmelidir.
5- Bütün detayları en ince ayrıntısına kadar inceleyin.
6- Binanın konumuna ve binanın yaşına dikkat edin.
7- Binanın konut deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığına bakın.
8- Binanın gelişmekte olan bir bölgede olmasına özen gösterin. Köhne gözlerden uzak bir yerde binanın değer kazanması zordur. Yatırım amaçlı alacaksanız popüler bölgede ev almaya özen gösterin.
9- Ev alırken mutlaka bir bütçe planlaması yapın. Şartlarınızı zorlayıp hayalinizdeki evi satın alabilirsiniz.
10- Konut almadan önce mutlaka bir emlak danışmanından fikir alın. Ev alma konusunda acele etmeyin. İyi araştırma yapıp işin uzmanlarından mutlaka fikir almalısınız.
11- Konutu alma amacınızı belirleyin. Uzun vadeli oturmak için alıyorsanız evle ilgili kendinize kriter belirlemelisiniz. Oda sayısı, evin konumu, güneşi alma cephesi, evin bulunduğu semt, iş yerinize yakınlık gibi durumlara dikkat etmelisiniz. Evi alma amacınız yatırım amaçlıysa evin bulunduğu konumun gelişmekte olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
12- Ödeme planı hazırlarken uzun vadeli hesaplamalar yapın. Evlilik, çocuk sahibi olma, hastalık gibi durumları göz önünde tutarak bütçenizi zorlamayacak bir planlama yapın. İlerleyen zamanlarda ev taksitini ödemekte zorlanabilirsiniz.
13- Sosyal yaşam beklentilerinizi dikkate alın. Aldığınız evin şehir merkezinde, sosyal yaşamın göbeğinde olmasına özen gösterin. Sessizlik ve sakinliği seven birisiyseniz alacağınız evin şehir dışında kenar bir mahallede olmasına özen gösterin.
14- Satın alacağınız evin bulunduğu yerdeki ev fiyatlarını araştırın. Böylece evi pahalıya satın almanızın önüne geçmiş olursunuz. Emlak piyasasını çok iyi takip etmelisiniz. Evin artılarını eksilerini iyi değerlendirip alışverişi ona göre yapmalısınız.
15- Konutu sağlam ve güvenilir inşaat firmalarından almaya özen gösterin. Ruhsatı olmayan, sorunlu binaları size satmak isteyenler olabilir. Dolandırılan, kandırılan, mağdur duruma düşen kişilerden olmak istemiyorsanız ev alma gibi ciddi bir işi iyi araştırarak gerçekleştirmelisiniz. Piyasada adı sanı duyulmamış inşaat şirketlerine itibar edip paranızı kaptırmayın.
16- Satın alacağınız evde bir kiracı varsa bu kiracı ile diyalog kurup evin sıkıntısının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat