Bahar ve yaz aylarında kiralık ev piyasası canlanmaya başlar. Kiralık ev tuttuğunuzda ciddi bir masraf sizi bekliyor demektir. Nakliyat işleri, depozito komisyon, ev tadilatı belinizi bükmeye başlar. Bir evin bütün masraflarını hep kiracılar mı karşılamak zorundadır. Hangi masraflar kiracıya ait, hangi masrafları ev sahibi ödemeli? Bu konuya açıklık getirmek için bu yazı dizisini sizin için özel olarak kaleme aldık. Birçok kiracı sahip olduğu yasal hakları bilmediği için ev sahibiyle sorun yaşamaya devam ediyor. Kanunlar kiracılar ile ev sahipleri sorun yaşamasın diye iki tarafa da haklar vermiştir. Kiracı olarak taşındığınız evde kiradan düşebileceğiniz harcama kalemleri şunlardır:

1- Apartmandan kaynaklanan sorunlarda masraflar ev sahibine aittir. Örneğin boya, dış cephe kaplaması, üst komşudan kaynaklanan sızıntı gibi durumlarda giderleri ev sahibi karşılamalıdır. Ancak kiracı ve ev sahibi arasında yapılacak bir anlaşmayla kiracı bu masrafları ödeyip kiradan düşebilir.

2- Yeni taşınılan evde tadilat gerektiren durumlar varsa bunu ev sahibi karşılar. Eve taşınmadan önce kiracılar yapılması gereken tadilatları ev sahibiyle konuşması gerekir. Kiracı eve taşındıktan sonra bir takım sorunlar oluşursa bunu kiracı kendi cebinden karşılayıp kiradan düşer. Örneğin tesisatın patlaması, kombinin bozulması gibi durumlarda kiracı ev sahibine sormadan gerekli tadilatı yaptırıp, faturalarını ev sahibine vererek kiradan düşer. Eğer ev sahibi bu tadilatları yapmayı reddeder ve kiracının kendisinin halletmesini söylerse, kiracı mahkeme yoluyla hakkını alabilir. Bu konuda kanun kiracının yanındadır.

Bazı durumlarda masraflar kiradan düşmez. Kiracı olduğunuz evde keyfi olarak tadilat yaparsanız masraflar size ait olur. İsteğe bağlı olarak yapılacak hiçbir masraf ev sahibine ait değildir. Ev sahibinin izni olmadan bu işlerin yapılması doğru değildir.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat