Kiracı gayrimenkulü başkasına devredebilir mi? Sorusunu cevaplamak üzere yine karşınıza çıktık. Editör ekiplerimiz bu konuyu sizin için özel olarak araştırdı. Sağlam kaynakları tarayarak elde ettiğimiz bilgiler birincil kaynaktan alınmıştır. Elde ettiğimiz bilgileri sizler için bir araya getirip derledik. İşte haberimizin detayı:

Bir gayrimenkul kiracısının, kiralananı bir başkasına devretmesine yasalar izin vermez. Yasada yer alan bu madde amir bir hüküm değildir. Taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi kiracıya böyle bir hak tanıyabilir. Eğer kira sözleşmesine böyle bir madde eklendiyse o zaman alt kiracı bu yeri başkasına devredebilir. Sözleşmede böyle bir izin maddesi yer almıyorsa hiçbir sebep ve suretle gayrimenkul bir başkasına devredilemez. Kırtasiyelerde satılan kira sözleşmelerinde 14 madde yer alır. Bu sözleşmenin 3. Maddesinde kiracının devir etme hakkı olduğuna dair işaretler yer alsa da net bir hüküm içermez.

Kira sözleşmesi yaparken bu hususlara özellikle dikkat etmelisiniz. Kira ve kiracı arasında sorunların yaşanmaması için kira sözleşmesine bu maddenin net bir şekilde eklenmesi ve tarafların aralarında anlaşması gerekir. Gerçekten devir için kiraya verenin iznine bağlısınız, aksi halde hukuki ihtilafa girersiniz. Kira sözleşmesi konusunda mutlaka uzman bir hukuk danışmanından destek almalısınız. Kiracıdan neler beklediğinizi kira sözleşmenizde net olarak yazmalısınız. Netlik olmayan hiçbir konuda yasal olarak hakkınızı arayamazsınız. Bu yüzden kira sözleşmesini özenerek hazırlamalı, hazır kırtasiye kira sözleşmelerini kullanmamalısınız.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat