Kirada oturuyorsanız ev almayı planlıyorsanız yazı dizimizi dikkatlice okumanızı öneririz. Ev almaya karar verdiğiniz zaman ilk etapta ev alabilmek için peşinatınızın olması gerekir. Bir ev kredisi için bankaya gittiğinizde banka size evin değerinin % 75ini öder. Yani 200 bin liralık bir ev alacaksanız cebinizde en az 50 bin lira paranın olması gerekir. Kalan 150 bin lirayı bankadan alabilirsiniz.

 

  • TOKİ İLE EV SAHİBİ OLMAK

Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen Toplu konut idare başkanlığı tarafından dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak için düzenlenen Toki kampanyalarını yakından takip etmelisiniz. Toki dışında eminevim, Fuzulev gibi emlak kampanyası düzenleyen firmalarla görüşüp kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

  • EMİNEVİM İLE EV SAHİBİ OLMAK

Eminevim projesinden sizlere bahsedebilirim. Bu yazıyı yazan editör ekip yani ben Eminevim projesi ile ev aldım. Eminevime 150 bin liralık ev almak için 9000 lira komisyon ödedim. Eminevim beni 100 kişilik bir guruba dahil etti. Her ay 1500 lira ödeyerek 100 ayda borcum bitecek. Eminevim kurasında 8. Sırada yer aldık. 8 ay sonra eminevim bana 150 bin lirayı verdi. 150 bin liraya Antalya Gazipaşa’da 1 ev satın aldım. Evimi aldıktan sonra kiradan kurtulduğum için her ay 1500 yerine 2100 lira ödemeye devam ediyorum. 3 yıldır ödediğim borcum 5 yıl sonra bitecek.

Kira öder gibi ev sahibi olmak için bankanın kapısını çaldığınız zaman vadeyi uzun tutacağınız için 150 bin liralık ev için ödeyeceğiniz miktar 300 bin lirayı aşar. Ev almak için biraz birikim yapmak ondan sonra ev almak işin en mantıklı tarafıdır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat