Kimler Konut Kredisi Alabilir ?

Bankaların sunduğu kredi hizmeti yaygınlaştığından ve faiz oranları azaldığından beri kira öder gibi kredi ödemek deyimi günlük hayatın daha çok bir parçası olmaya başlamıştır. Günümüz şartlarında hem kira ödemek hem de para biriktirebilmek kişileri oldukça zorladığından dolayı kendi evlerinde oturarak kredi ödemek çoğu insana daha kolay ve hesaplı gelmektedir. Her bankanın sunduğu kredi hizmeti veya her konut projesinin kredi kampanyaları farklı olsa da genel olarak belli kriterler mevcuttur. En çok merak edilenlerin başında ise kimler konut kredisi alabilir, hangi şartların yerine getirilmesi gerekir soruları yer almaktadır. Bana kredi çıkar mı diyenler için gerekli kriterleri bir araya getirdik.

konut-kredisi
konut-kredisi
  • Kredi Notu

Bir bankadan herhangi bir kredi başvurusunda bulunmanız için 18 yaşını geçmiş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bu kriterlerden sonraki en önemli konu ise kredi notunuzdur. Başvurmadan önce kredi notunuzu kontrol etmeniz ve kredi notunuzu yükseltebilecekseniz bu yollara da başvurmanız yararlı olacaktır. Yakın zamanda kara listeye girmediğinizden ve üzerinize başka kredi olmadığından da emin olmanız gerekmektedir. Konut kredisine başvurduğunuzda diğer kredilerinizi ya da kredi kartı borcunuzu kapatmanızı isteyebilirler.

  • Gelir Durumu

Kredi notunuzdan sonra bakılacak 2. belge ise gelir durumunuz olacaktır. Yüksek de olsa gelirinizi belgeleyemiyorsanız kredi başvurunuzdan onay alamayabilirsiniz. Maaş dökümünüzün yanında varsa ek gelirlerinizi mutlaka bankaya belirtmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kredi başvurunuzda aylık taksitleriniz, aylık gelirinizin %60’ını geçememektedir. Başvurduğunuz kredi miktarına ve talep ettiğiniz ödeme planına onay alabilmeniz için bu oranı karşıladığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Konut kredisine başvururken bütün hane halkının gelirini de bankaya sunabilirsiniz. Bu talep ettiğiniz miktarın onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Eşiniz, anne babanız veya birlikte yaşadığınız kişilerin de gelir belgelerini iletmeyi unutmayınız.

  • Peşinat

Almayı planladığınız evin %25’ini peşin ödemek yasak zorunluluğunuzdur. Kalan %75 için krediye başvurabiliyorsunuz. Konut kredisine başvurmadan önce satın almak istediğiniz evlerin fiyat aralığını öğrenmeli ve buna göre peşinat biriktirmelisiniz. Tamamen hazırlıklı gitmeniz halinde onay şansınız daha yüksek olacaktır. Sürekli eksiklerle gidip bankadan geri dönmek ileriki başvurularınızda da şansınızı azaltacaktır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat