Kentsel Dönüşümde Ev Sahibinin Hakları

Riskli durumdaki taşınmazların yıkılarak yeniden yapılmasını ifade eden kentsel dönüşüm projeleri 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Kentsel dönüşüm, hem güvenlik açısından hem de yenilenme sonrası evlerin değeri artacağından ev sahiplerini sevindiren bir proje olsa da bu süreçte ne yapacakları ne kadar etkilenecekleri de önemli bir husustur. Tabi ki onay vermeden önce kişilerin en çok merak ettiği ise kentler dönüşümde ev sahiplerinin hakları hususudur. Çevre ve Şehir Bakanlığı tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinde 2018 yılında yürürlüğe giren mevzuatla hem ev sahiplerinin hem de kiracıların hakları koruma altına alınmıştır. Kentsel dönüşümde ev sahiplerine sunulan hakları başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz;

  • Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm alanlarına dahil edilen yapılardaki konut sahiplerinin en çok merak ettiği tabi ki bu süreçte nerede yaşayacaklarıdır. Devlet desteği kapsamında ev sahiplerine 18 ay boyunca kira yardımı yapılmaktadır. Verilen kira yardımı ise söz konusu ev sahiplerinin bulundukları lokasyonlara göre değişiklik göstermektedir.

kentsel-dönüşüm
kentsel-dönüşüm
  • Ev Satışı

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli durumda olduğuna karar verilen bir gayrimenkul sahibiyseniz elinizden tek gelen evinizin yenilenmesini beklemek değildir. Eğer dilerseniz ve müteahhitle anlaşabilirseniz evinizi yeni bir daire karşılığı yerine nakit karşılığı da devredebilme hakkınız bulunmaktadır. Bu paranın üzerine kredi hakkından da yararlanarak daha çok istediğiniz bir daireye taşınma imkanı da değerlendirilmeye açık fikirlerdendir.

  • Konut Kredisi

Devlet bankaları ve bazı anlaşmalı özel bankalar hem ev sahiplerine hem de kiracılara belli bir meblağa kadar kredi desteği sağlamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapılardaki gayrimenkul sahipleri gerekli belgelerin tamamlanması ve başvuru yapmaları sonucu bu haktan yararlanabilmektedirler. Fakat kiracıların konut kredisi desteğinden yararlanabilmesi için bulundukları evde en az 1 yıldır ikamet etmeleri gerekmektedir.

  • Alan İnşası Hakkı

Eğer oturduğunuz konutun ve bulunduğu arazinin hak sahibiyseniz ve konutunuz kentsel dönüşüm kapsamına girmişse, yıkım ve yeniden yapım aşamalarında öncelikli hakkınız bulunmaktadır. Gayrimenkul sahipleri ister kendi imkanlarıyla isterse de bir müteahhitle anlaşarak kendi alanlarındaki inşa hakkından yararlanabilirler.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat