Kamu bankası olarak bilinen Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ev listelerini güncelledi. Son yapılan faiz indirimi ile birlikte konut kredisinde faiz oranları % 0.99 kadar indi. Bu faiz indirimi ile birlikte ev almak isteyenlere büyük fırsatlar doğru.  Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankaları piyasa fiyatının % 20 daha altına ucuz fiyatlarla yeni ev satışı yapmaya başladı.  Bu bankaların sunmuş olduğu evleri 180 ay ( 15 yıl) geri ödemeyle satın alabilirsiniz.

‘İpotekli’ satış olarak bilinen banka kredili konut satışları kredi oranlarının düşmesiyle artış gösterdi. Ağustos ayından sonra 0.99 çekilen faiz oranları ile birlikte Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı açıklamaya göre Ekim ayında ipotekli konut satışları % 5,25 artışla % 35 bandına yükseldi.

İlk defa satışı gerçekleşen konut sayısı ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 32,9 düşüş yapandı. İlk defa satılan ev sayısı 50 bin 181 olarak belirlendi. Düşük faiz kampanyası sıfır evler için değil daha çok ikinci el konut satışlarını arttırdı.  İkinci el konut satışları ekim ayında 2018 yılında aynı dönemine göre  % 29,2 yükselerek 92 bin 629 oldu. Faiz indiriminden sonra konut sektöründe canlanma yaşanması bekleniyor. Bu canlanmanın konut sektöründe fiyatları ne kadar aşağı çekeceği şimdiden merak konusu oldu. Tüm gelişmeleri yakından takip eden ekibimiz size anlık olarak bu konuda bilgi aktaracaktır.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat