Evinizi Depreme Hazırlamanız İçin Öneriler

Evinizi Depreme Hazırlamanız İçin Öneriler

Hepimiz biliyoruz ki ülkemiz bir deprem kuşağı bölgesinde bulunmaktadır. Topraklarımızın %90’dan fazlası sürekli deprem riski taşımaktadır. Ülkece yıllardır yaşadığımız acı tecrübeler sonucunda gördük ki aslında ‘deprem değil tedbirsizlik öldürür.’ Bu cümle özellikle 1999 yılında yaşananların sonucu olarak hemen herkesin aklında yer ettirilmeye çalışılmıştır. Depremi engellemek mümkün değildir fakat evinizi depreme hazırlamanız mümkündür. Alacağınız önlemler ve öğreneceğiniz bilgiler ışığında hasarı en aza indirerek hem sevdiklerinizi hem de kendinizi depremin sonuçlarından korumanız mümkündür. İşte evinizi depreme hazırlamanız için öneriler;

  • Deprem Çantası

Depreme hazırlık için en önemli adımlardan biri deprem çantası hazırlamaktır. Deprem çantanızı uyuduğunuz yere yakın, kolay erişilebilecek yerde tutmayı unutmamalısınız. Çünkü çantanız dışarıda kalmak zorunda olduğunuzda size yardımcı olabileceği gibi enkaz anında da hayatınızı kolaylaştırmak için hazırlanmaktadır.

  • Bina ve Ev Güvenliği

Dayanıklı binaların hayat kurtaracağını unutmamalısınız. Bu yüzden binanızı kontrol ettirmeniz ve gerekli görüldüğü takdirde önlemler almanız güvenliğiniz açısından atacağınız adımların başında gelmektedir.

deprem-hazırlığı
deprem-hazırlığı

Bina güvenliğini sağladıktan sonraki adım ise evdeki eşya düzenlerini kontrol etmektir. Kitaplık, raf ya da dolap gibi yüksek ve devrilme riski olanları duvara sabitlemeli, bunların üzerinde bulunan kayma riski olan eşyalarınızın ise kaymasını engellemek amacıyla plastik tutucularla sabitlemelisiniz. Yataklarınızı pencere ve dolap önlerinde konumlandırmamalısınız. Evinizde mutlaka yangın söndürücü bulundurun ve nasıl kullanılacağını öğrenin.

  • Deprem Planı

Evinizdeki güvenli bölgeleri belirleyerek deprem anında nerede bulunmanız gerektiğine karar verin ve aile üyeleriyle bu durumu konuşun. Ayrıca doğalgaz, elektrik ve su vanalarının nerede olduğunu tespit edin ve erişebildiğiniz vanaları deprem anında kapatmayı unutmayın.

Eğer deprem anında evde olamayacaksanız yine aile bireylerinizle görüşerek kendinize buluşmak için güvenli bölge seçmelisiniz. Doğal afet esnasında ambulans, itfaiye gibi kurumlarla haberleşebilmek için iletişim ağları sınırlandırılmaktadır. Bu yüzden buluşma alanı belirlemek oldukça önemlidir. Böylece birbirinize ulaşamasanız bile bu bölgeye giderek durumu değerlendirebilirsiniz. Bu planlarınızı yılda 2 kere bütün aile bireylerinizle tekrar konuşarak gözden geçirmelisiniz.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat