Ev satmak başlı başına zorlu bir iştir. Evimi değerinde satmak istiyorum ama nasıl bir politika izleyeceğim diyorsanız yazı dizimizi dikkatlice takip edin. Evinizi değerinde satmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazı dizimizde sizlere anlatacağız. Ev satma işi zor bir iş değildir, yeter ki siz evinizi doğru fiyatlandırın. 8 adımlık bir plan gayrimenkulünüzü değerinde satmak için size yardımcı olacaktır.

  • Son 2 yılda evinizin çevresinde evinize benzer evlerin kaça satıldığını öğrenin. Evinizi satarken nasıl fiyatlandıracaksınız. Satarken döviz bazlı mı yoksa Türk lirasına göre mi satacaksınız.
  • Evinizin çevresinde halen satışta olan benzer evlerin fiyatlarını, özelliklerini ve ne kadar süredir satılık olduğunu öğrenin. Alıcı adayları ev alırken evinizin çevresindeki evlere göre evinizi değerlendirecektir. Satışta olan diğer evlerle kıyaslayarak evinize değer biçecektir. Benzer mülkler sizin ev satışınıza rakip olacaktır. Öne geçmek için uygun bir fiyat politikası uygulamanız gerekir.
  • Evinizin değerini iyi belirleyin. Satılık evlerin birçoğu gerçek değerinin üstünde rakamlar ile piyasaya çıkar ve uzun süre satılmaz. İnsanlar evleri ile duygusal bağ kurduğu için evini yüksek fiyata satmak ister. Oysaki her evin bir ederi ve bedeli vardır. Uzun süredir satılık ilanında yer alan bir mülkün fiyatı piyasa ederinin üstündedir. Bu yüzden kimse o mülkü almıyordur. Eğer mülkünüzün bir benzeri üç aydan uzun süredir satılamamışsa onu rakip olarak değil, satılamayan olarak değerlendirin.
  • Gayrimenkulde fiyat belirlerken bilgi toplayın. Topladığınız bilgi ışığında satış fiyatı belirleyin. Gayrimenkulünüzü benzer mülkler ile büyüklük, kat, yapı bileşenleri ve kalitesi, mimari özellikler, sunulan hizmetler, inşaat tarihi yönlerden kıyaslayın. Satılmış ya da satılan mülklere göre yeniden fiyatlandırın. Emlak piyasasına çıkmış ancak uzun süredir satılamayan benzer mülklere aldanıp siz de evinize yüksek fiyat biçmeyin.
  • Evinizi almak isteyecek olan hedef kitlenizi iyi belirleyin. Reklam ve tanıtım bütçenizi iyi kullanarak hedef kitlenize yönelin. Hedef kitleniz; Bekâr gençler, orta yaşlı bekârlar, genç çiftler, genç profesyoneller, bebek bekleyen çiftler, büyüyen aileler, olgun aileler, yaşlılar, yatırımcılar, yabancı alıcılar olabilir.
  • Bu hedef kitlelere yönelik emlak tanıtım kampanyaları düzenleyin. Çeşitli reklamlar; hedef kitlelere yönelik tanıtım kampanyası organize edin. Hedef kitlenizi yani evinizi kimlerin alabileceğini göz önünde tutarak bu kişilere nasıl ulaşacağınızı planlayın. Mülkünüzle ilgili profesyonel fotoğraf çekimleri yapın. Düşük masraflı ancak etkisi yüksek gerilla pazarlama çalışmalarından faydalanın.
  • Telefonunuz sürekli açık olsun. Alıcı adaylarının sorularını hızlı bir şekilde yanıtlayın.
  • Takviminizi boş tutun. Alıcıları evi mülkü görmek için davet edin. Alıcıları kesinlikle oyalamayın. Oyalamanız alıcıların başka seçeneklere yönelmesine neden olur.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat