Evinizi satma işini kendi başınıza yapacaksanız önce satacağınız evin çevresine bunu duyurmanız gerekir. Birkaç ilan sitesine ilan vererek evinizi istediğiniz fiyata satabilirsiniz. Evi kendi başınıza satmanın bazı riskleri vardır. Bu yazı dizimizde sizlere bu risklerden bahsedeceğiz.

Evinizi değerinde, doğru zamanda ve güvenle satmak için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Ev satışı konusunda deneyiminiz yoksa bu iş size zor ve zahmetli gelecektir. Evi satışa çıkardıktan sonra evi almak isteyen kişilerle görüşürken ikna edici bir dil kullanmalısınız. Hızlı karar vermek, düşünmeden hareket etmek sizi zarara sokabilir.

Evinize davet edip görüşeceğiniz, insanların kim olduğunu bilmemek güvenlik için riskler taşır. Müşteri evi günün her saati, haftanın her günü görmek ister. Müşterinin bu talebini karşılamak sizi sıkıntıya sokabilir. Ev satma süreci uzadıkça yaşanan zaman kaybı motivasyonunuzu düşürüp, pazarlık yapma yeteneğinizi azaltır.

Bu tempoya ayak uydurmak süreç uzadıkça zorlaşır, süreç uzadıkça yaşanan zaman kaybı da motivasyonunuzu düşürür, pazarlık kabiliyetinizi azaltır ve zarar etmenize sebep olabilir. İyi bir teklifi düşük bulabilir, ya da düşük bir teklifi fırsat olarak görüp zarar edebilirsiniz.

Uzman bir gayrimenkul danışmanı çevresel faktörleri iyi organize eder. Son gerçekleşen satışları bilir evinizi değerinde bir fiyata satar. Potansiyel alıcıların beklentilerine hazırlıklı olup evinizi kısa sürede satar.

Ev satma işlemi birçok evrak ve prosedür işlemi gerektirir. Tapu işlemlerinin sağlıklı yapılması, ödemenin güvenli yapılması, işlemlerin güncel mevzuata uygun yapılması için mutlaka bir emlak danışmanı ile çalışmalısınız.

Evinizi kendi başınıza satmak ilk bakışta daha ekonomik ya da avantajlı görünse de birçok sorun ve sıkıntıyı birlikte getirir. Eğitimli bir emlak danışmanı ile çalışmak size büyük kolaylık sağladığı gibi alışverişinizin karlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat