Ev alırken ince eleyip sık dokumazsanız ev alım sonrasında pişmanlık yaşamanız doğal bir durumdur. Ekip olarak ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu araştırdık. Elde ettiğimiz bilgileri derleyerek sizlere sunduk. İşte haberimizin detayları:

Ev satın alırken en çok sorulan sorulardan birisi net ve bürüt kavramlarıdır. Şehir ve projeye göre değişiklik gösteren bu hesaplama çoğu zaman kişilerde hayal kırıklığı yaşatmaktadır. Ev alırken bilinçli bir tüketici olursak bu konuda aldanmayız. Peki, bu konuda ne yapmak gerekir? Hemen açıklayalım. İlk önce almaya niyetlendiğiniz konutun fiyatını doğru hesaplamak için alacağınız evin metrekaresini bilmelisiniz. Bir evin net ölçümünde duvarların içinde kalan alanlar hesaplanır. Odalar, salon, tuvalet, mutfak, banyo ve balkon gibi kullanım alanlarının tamamı bu hesaplamaya dâhil edilir. Bir evin bürüt ölçümünde evin bulunduğu kattaki merdiven, havalandırma boşluğu, asansör boşluğu gibi yerler hesaplamaya dâhil edilir. Ortaya çıkan ölçüm farkı bu durumdan dolayı ortaya çıkmaktadır. Satış ofislerinde ve emlak dairelerinde mülkü satabilmek ve geniş gösterebilmek için evin net alanını değil bürüt alanını alıcılara söylerler. Alıcılar evin net ölçümünü bilmedikleri için evi satın aldıktan sonra evin beklenilenden küçük olduğunu gördüklerinde hayal kırıklığı yaşarlar.

Ev satın alırken sadece fiyatı değil proje bilgilerini de incelemelisiniz. Satış broşüründen evi inceleyip satın almak doğru değildir. Odaları dolaşıp odaların kullanımına ve kullanışlığına dikkat etmelisiniz. Satın almak istediğiniz evin tapu müdürlüğüne giderek dairenin planını inceleyebilirsiniz. Bu yöntemle evin alanını resmi açıdan görmüş olursunuz.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat