ev satmak
ev satmadan önce yapılması gerekenler

Ev alır satarken evin değerini alıcı belirler buna göre harç ödemesi yapardı. Harç ödemesini az yapmak için 200 bin liralık evi 150 bin lira olarak gösterilirdi. Artık bu uygulama tarihe karışıyor. Evler gerçek değeri üzerinden alınacak ve bölgesel şartlar dikkate alınarak tapu harçları belirlenecek. Bölge değerinin altında işlem yapanlara da cezai işlem uygulanacak.

Hükümet, konut alım satım işlemleri üzerinden tahsil edilen tapu harcı için yeni düzenleme için meclise 45 maddelik vergi paketi sundu. Paketin içinde özellikle konut alım ve satım konusunda ciddi değişiklikler yer alıyor. Gayrimenkullerin tapuda satış yoluyla devri işlemine ilişkin tapu harcı oranını, gayrimenkullerin harca esas alım satım bedellerine göre farklılaştırmaya yönelik Cumhurbaşkanı’na yetki veriliyor. Yasal düzenlemeyle tapu harcı için vatandaşın değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen gerçek değer esas alınacak.

Mevcut uygulamaya göre kişinin beyanı ve rayiç bedel esas alındığı için 300 bin liralık ev alan kişi 100 bin lira beyanda bulunarak indirimli tapu harcı imkânından yararlanıyor. Yüzde 3 vergi ile 3 bin lira tapu harcı ödüyordu. Yasal düzenlemeyle tapu harcı gerçek değerden yatacağı için düşük beyan devri sona erecek. Konut ve işyeri satışlarında devletin yıllardır uğradığı vergi zararı da böylece sona erecek.

Vergi paketi kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden emsal konut fiyatları temel alınacak. Böylece 300 bin liralık konut alan bu değer üzerinden vergi yatıracak. Bu tutarın yarısını evi alan yarısını da evi satan kişi ödeyecek. Sonradan yapılan incelemede, tapu harcının emlak vergisi değeri veya Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nce tespit edilen değerden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği saptanırsa aradaki farkın yanı sıra yüzde 25 oranında vergi cezası alınacak.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat