Faizsiz Ev Alınabilir Mi

Faizsiz Ev Alınabilir Mi ?

Son dönemde konut ihtiyacıyla paralel bir şekilde ev fiyatları da artmaktadır. Sadece satılık ev fiyatları değil kiralar da artmaya başlamıştır. Durum böyle olunca da kişiler artık kira ödemek yerine ev sahibi olmanın daha avantajlı olacağını düşünmektedir. Konut alımına artan taleple birlikte de günümüzde çeşitli firmalar ortaya çıkmıştır. Kredisiz, peşinatsız ya da faizsiz ev alma imkanı sunduklarını iddia eden firmalar günden güne popüler hale gelmektedir. Bu firmalar bankalar kadar güvenilir mi, gerçekten faizsiz ev alınabilir mi ?

faizsiz ev almak
faizsiz ev almak

Faizsiz Ev Alma İmkanı Sunan Firmaların Çalışma Sistemi

Kredisiz, peşinatsız ev ya da araba almayı mümkün kıldıklarını söyleyen firmaların genel çalışma prensibi bir havuz oluşturmak ve kura yöntemiyle sırayla herkesi ev/ araba sahibi yapmaktır. Örneğin 200.000 ₺’lik bir ev almak istiyorsunuz ve aylık 2.000 ₺ verebilecek durumdasınız. O zaman sizi 100 kişilik bir gruba dahil ediyorlar ve her ay kura çekerek bu 100 kişiyi ev sahibi yapıyorlar. Yani bir bakıma 100 kişi imece usulü birbirini ev sahibi yapmaktadır.

Teorik olarak faizsiz ev alınabilir mi? Evet alınabilir. Fakat tür firmalar yasal açıdan herhangi bir güvence sunmamaktadır. Yani karşılıklı bir garantörlükten bahsedebilmek mümkün değildir.

Faizsiz Ev Alma Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları

  • Sistem peşinatsız ev sahibi olmayı vadediyor fakat kaydolabilmek için %7 ile %12 arasında değişen oranlarda bir giriş ücreti almaktadır. Sistemden çıkmak istediğiniz zaman ise bu ücreti geri alamıyorsunuz.
  • Sistem size krediye uygun olmayan gayrimenkulleri bile alma şansı sunmaktadır. Fakat sıranız geldiğinde toplam ödeme söylenen tarihte yapılmayabiliyor, aksayabiliyor. Bu bekleme süreçlerinde ise gayrimenkulün değeri artabilmektedir ve elinize geçen miktar size yetmeyebilmektedir.
  • Son dönemde yasal takip yaşamış olsanız bile sisteme kabul edilebilirsiniz fakat gerekli görüldüğünde sizden kefil talep edilebilmektedir.
  • Bankalara göre avantajlı ve karlı görünmektedir. Fakat işin bir de görünmeyen kısmının hesap edilmesi gerekiyor. Ev kurası size çıkana kadar hem sisteme para ödemeniz gerekiyor hem de kira ödemeniz gerekiyor. Bu mali açıdan zorlayıcı bir süreç olacaktır.
  • En büyük dezavantajı ise güvence sunulmamasıdır. Firma faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı zaman ödediğiniz miktarı almada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat